Ciekawe miejsca: Guben – Plastynarium.

7 czerwca 2012

W ramach PPD IX udało odwiedzić się kilka interesujących miejsc. Jednym z nich było Centrum Kompetencji Anatomicznej czyli Plastynarium w Guben. (Ostrzegam: zdjęcia oglądacie na własną odpowiedzialność – dla niektórych osób mogą wydać się drastyczne i niewłaściwe – wpis przeznaczony raczej dla pełnoletnich osób).

Historia Plastynarium.

W listopadzie 2006 r. lekarz i wynalazca Gunther von Hagens otworzył w Guben unikalne w skali światowej pod względem walorów dydaktycznych Centrum Kompetencji Anatomicznej zwane PLASTYNARIUM. W starannie odrestaurowanej fabryce sukna „Gubener Wolle” zwiedzający oprowadzani są po czterech obszarach o łącznej powierzchni 3.000 m²: Są to kolejno historia anatomii i technik konserwacji , laboratorium naukowe, sala ekspozycyjna i sala sprzedaży. Dodatkowo zwiedzający mogą podziwiać plastynaty całych zwierząt oraz plastry jak to ma miejsce w nowo utworzonej w roku 2010 wystawie KÖRPERWELTEN der Tiere (światy ciał zwierząt).

 

Osobiście Plastynarium zrobiło na mnie ogromne wrażenie. Ukazanie człowieka w ten sposób powoduje, że jednak inaczej patrzymy na to co wewnątrz nas jest, czym stajemy się po śmierci. Nasz organizm  to skomplikowany zespół układów powiązanych ze sobą. Sposób ukazania tego w Plastynarium można uznać za wzorcowy. Zachęcam do  zwiedzenia – wiem że nie każdemu będzie się to podobało – każdy ma własną wrażliwość – ale taka forma ukazania naszego ciała po śmierci pozwoli się oswoić z nią i spowodować, iż może w jakimś stopniu zaprzestaniemy postrzegać człowieka po śmierci  jako coś obrzydliwego czy nieestetycznego.