Ciekawe miejsca: Torfowisko Diabelska Karczma

27 marca 2012

Nieopodal mojego miejsca zamieszkania znajduje się koliste torfowisko – Torfowisko „Diabelska Karczma”. Nazwa tego miejsca podobno wzięła się z legendy:

…”Niegdyś wzdłuż pracowitej rzeki Kamiennej wiódł szlak łączący Skarżysko z Wąchockiem. Do dziś zachowały się jego fragmenty wykładane polnymi kamieniami – otoczakami. Niedaleko młyna w Szczepanowie przy działała ponoć karczma., w której wędrowcy mogli się posilić i odpocząć przed dalszą drogą trakcie stała ponoć karczma, w której wędrowcy mogli się posilić i odpocząć przed dalszą drogą. Nie była to jednak zwykła karczma, dlatego, że karczmę opanowały biesy. Strasznie psociły na trakcie w okolicach karczmy. Zwalały na drogę drzewa przed jadącymi  zaprzęgami, straszyły samotnych wędrowców a o północy zlatywały się do karczmy i urządzały swoje harce. Przy diabelskiej muzyce tańczono i pito na umór. O świcie wszystko cichło by zacząć się następnej nocy. Trwało to jednak do czasu. Pewnej nocy, gdy zabawa trwała w najlepsze a deski trzeszczały od poskakujących biesów, niebo nagle poczerniało, księżyc skrył się za chmurami a smolistą ciemność przeszyły błyskawica. Od grzmotów ziemia zatrzęsła się a potem rozstąpiła kryjąc w swych czeluściach karczmę wraz ze skowyczącymi biesami. W miejscu, gdzie stała karczma, pozostał dół. Od tego czasu ludzie starali się omijać to miejsce i wędrowali traktem tylko za dnia. Nocą nikt nie śmiał się tu zapuścić. Z czasem dół po zapadniętej karczmie wypełniła woda i utworzyła małe jeziorko śródleśne”.

(Legenda pochodzi z książki: „Piękne, rzadkie i chronione. Część I.” Rozdział: Torfowisko „Diabelska Karczma”. A. Staśkowiak)

Na chwilę obecną torfowisko jest w pozornym uśpieniu – wokół sporo wody, wejście na „wysepkę” torfowiska utrudnione. Na środku liczne gatunki mchów (płonnik, torfowiec) a także  liczne borowiny oraz  karłowate sosny, brzozy i wierzby.

Niestety zdjęcia były wykonane w dosyć ostrym oświetleniu,  słonce było już dosyć wysoko, ale fotografie dają pojęcie jak samo torfowisko wygląda. Planuję powrót i wykonanie lepszych zdjęć w późniejszym czasie.  
Pewne obawy co do zabezpieczenia tego torfowiska budzi działająca w pobliżu strzelnica cywilno-wojskowa, która ostatnimi czasy podlega sporym modyfikacjom – od torfowiska dzieli ją około 15 m, a samo torfowisko nie jest niczym zabezpieczone. Mam nadzieję, że nie ulegnie dewastacji – z pewnością wiedząc gdzie się znajduje, będę zwracał uwagę na wszelkie przejawy (oby do tego nie doszło) niszczenia tego ciekawego miejsca

Poniżej mała fotorelacja.